fbpx

Type and press Enter.

Jak powstaje mieszanka kawy?

W przeciwieństwie do kaw jednorodnych, które powstają na bazie ziaren z jednego miejsca, mieszanki kawowe to kompozycje, które łączą ziarna np. pochodzące z różnych części świata. Tworzenie doskonałych mieszanek to nie lada sztuka, która wymaga lat doświadczeń i szerokiej wiedzy.

Łączenie to kluczowy czynnik sukcesu dobrej kawy. Dzieje się tak, ponieważ z połączenia kaw pochodzących z różnych części świata i posiadających charakterystyczne dla siebie cechy, powstaje filiżanka o precyzyjnym, zrównoważonym i harmonijnym smaku.

Co warto wiedzieć o mieszankach ziaren?

Mieszanki składające się wyłącznie z Arabiki zazwyczaj są słodsze i bardziej delikatne, podczas gdy mieszanki Arabiki i Robusty są pełne i bardziej wytrawne.

Afryka, Azja, Ameryka Środkowa i Południowa to regiony, w których uprawiane są różne rodzaje kaw. W zależności od ich właściwości można otrzymać filiżankę o określonym poziomie gęstości, słodyczy, zapachu i kwasowości (elementy określające jakość kawy). Parametry te pozwalają nadać mieszance specyficzny charakter.

Aby mieszanki miały niezmienny smak i zachowywały ten sam profil organoleptyczny, niezbędna jest dogłębna znajomość wszystkich kaw produkowanych na świecie i umiejętność dokonania starannej selekcji.

Faktem jest, że jakość poszczególnych upraw może zmieniać się każdego roku ze względu na różne czynniki środowiskowe.

Kawy z różnych zakątków świata

Sztuka mieszania to skomplikowana sprawa. Znaczenie ma całe mnóstwo czynników, począwszy od tego, czy mamy do czynienia z Robustą, czy z Arabiką, przechodząc do przetwórstwa, wysokości upraw nad poziomem morza, odmian itp. Oto garść ogólnych informacji:

Ameryka Południowa (Kolumbia, Brazylia, Peru itp.): produkuje kawy stosunkowo łagodne i lekkie. Kawa kolumbijska jest zazwyczaj słodsza i bardziej cytrynowa, podczas gdy kawa brazylijska ma mniej czysty posmak, zaś więcej mlecznej czekolady i nut kremowych.

Kawy z Ameryki Środkowej (Gwatemala, Honduras, Salwador itp.): zazwyczaj są bardzo dobrze zbalansowane, posiadają odpowiednią mieszankę łagodnej słodyczy oraz odrobinę cierpkości i owocowej kwasowości. Często określa się je jako mające „czysty” smak.

Kawy afrykańskie (z Etiopii, Kenii itp.): zazwyczaj są opisywane jako złożone, owocowe i kwiatowe. Ich smak jest pełny i wytrawny, a kawa charakteryzuje się intensywnym zapachem.

Kawy z Azji (Indonezja, Indie itp.): Kawy azjatyckie są bardziej ziemiste i wyraziste niż pozostałe kawy. Ziarna są mniej kwaśne, bardziej wyraziste, a czasami nawet słone.

Ekspertyza Lavazzy

Ponad sto lat doświadczenia Lavazzy umożliwiło ulepszenie właściwości sensorycznych mieszanek. Zwłaszcza duża liczba stworzonych przez Lavazzę standardów dotyczących pochodzenia kawy przyczynia się do utrzymywania jakości na stałym i jednolitym poziomie. Zespół testerów Lavazzy ma za zadanie utrzymanie spójnych charakterystyk organoleptycznych każdego produktu. Osiąga się to poprzez umiejętne mieszanie ziaren na podstawie ich cech.

Ponad sto lat doświadczenia Lavazzy umożliwiło ulepszenie właściwości sensorycznych mieszanek.

Mieszanki Lavazza Firma, których warto spróbować

Jeśli chcesz poczuć różnicę i samodzielnie przekonać się o właściwościach kaw pochodzących z różnych części świata, polecamy Ci wypróbowanie aromatycznych i intensywnych mieszanek Lavazza Firma.

Nuty kwiatowe

Mieszanki wzbogacone o nuty kwiatowe i owocowe powstają na bazie 100% ziaren Arabica o średnim lub ciemnym stopniu wypalenia. Wyrazisty smak espresso przełamują delikatne, orzeźwiające nuty, które sprawią, że przerwa na kawę staje się prawdziwą przyjemnością.

Spróbuj Lavazza Firma Tierra Aromatico BIO-ORGANIC 100% Arabica RFA KLIKNIJ TUTAJ

Nuty czekoladowe

Kawa z aromatyczną nutą czekolady smakuje wyśmienicie. Ten smak i aromat docenią zarówno miłośnicy tradycyjnego espresso, jak i kaw z dodatkiem mleka.

Spróbuj Lavazza Firma Qualità Rossa – KLIKNIJ TUTAJ

Nuty suszonych owoców

Dodatek suszonych owoców dodaje lekkości nawet najbardziej intensywnym mieszankom.

Spróbuj Lavazza Firma Espresso Gustoso – KLIKNIJ TUTAJ

Wpis powstał na podstawie bazy wiedzy Lavazza.