fbpx

Type and press Enter.

Fundacja Lavazza – wszystko, co warto o niej wiedzieć

Lavazza to ponad 120 lat doświadczenia w produkcji kawy. Większość kawoszy na świecie doskonale zna i ceni smak mieszanek włoskiego producenta. Warto wiedzieć, że Lavazza aktywnie angażuje się w liczne projekty wspierające lokalnych plantatorów. W dzisiejszym wpisie przybliżamy działalność Fundacji Lavazza.

Aby koordynować, zarządzać i skutecznie wdrażać projekty ekonomiczne, społeczne i środowiskowe w krajach produkujących kawę, w 2004 roku Lavazza utworzyła Fundację Lavazzy, znaną również pod pełną nazwą jako Fundacja Giuseppe i Pericle Lavazza ONLUS.

Od tamtej pory fundacja promuje i finansuje — niezależnie lub zarówno poprzez publiczne, jak i prywatne kanały — projekty realizujące cele zrównoważonego rozwoju w krajach pochodzenia kawy.

Jak działa Fundacja Lavazzy?

Fundacja Lavazzy jest organizacją non-profit, która jest całkowicie niezależna od firmy Lavazza. Firma Luigi Lavazza S.p.A. co roku przekazuje sumę pieniędzy na realizację projektów zrównoważonego rozwoju w krajach produkujących kawę. Co więcej, większość projektów jest współfinansowana przez darczyńców publicznych (np. InterAmerican Development Bank) oraz podmioty z sektora prywatnego lub innych partnerów prywatnych.

Projekty, które wspiera Fundacja Lavazzy

Projekty wspierane przez Fundację Lavazzy mają na celu przede wszystkim poprawę wydajności produkcji i jakości kawy, jednocześnie promując przedsiębiorczość producentów i poprawę ich warunków życia.

Fundacja wybiera projekty z partnerami zlokalizowanymi w regionach pozyskiwania kawy i w miejscach, w których jakość kawy ma duży potencjał, który można poprawić dzięki wdrożeniu projektom zrównoważonego rozwoju.

Projekty wybrane przez Fundację Lavazzy muszą dążyć do promowania rozwoju gospodarczego i dobrostanu społecznego w sektorze kawy, co pozwoli na realizację przynajmniej jednego z Celów Zrównoważonego Rozwoju, takich jak:

  • poprawa warunków życia społeczności produkujących kawę
  • wzmacnianie roli kobiet w gospodarstwach domowych
  • wzmocnienie młodego pokolenia poprzez ciągłe szkolenie
  • promowanie dobrych praktyk rolniczych odpornych na zmiany klimatu
  • wdrożenie praktyk mających na celu ponowne zalesianie i ochronę lasów

Obecnie Fundacja Lavazzy realizuje 24 projekty w 18 krajach, które przynoszą korzyści ponad 95 000 osobom odpowiedzialnym za uprawę kawowców. Wszystkie projekty znajdują się wzdłuż tak zwanego „pasa kawowego” między zwrotnikiem Raka i Koziorożca. Główne kraje to:

  • Brazylia, Kolumbia, Ekwador, Peru, Meksyk, Gwatemala, Honduras, Republika Dominikany, Haiti, Kuba,
  • Ghana, Uganda, Etiopia, Tanzania,
  • Jemen, Indie, Wietnam i Indonezja

Projekt ¡Tierra!

¡Tierra! to nazwa pierwszego projektu zrównoważonego rozwoju Lavazzy, którego początki sięgają roku 2001. Jest to przykład tego, co Fundacja Lavazzy robi, aby poprawić warunki życia, rozwój społeczny i rozwój gospodarczy społeczności uprawiających kawowce przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska. Projekt ma promować podstawowe zasady jakości produktów, wspierać lokalne społeczności i pomagać w dbaniu o środowisko.

Projekt ¡Tierra! doprowadził do stworzenia mieszanek wysokiej jakości o tej samej nazwie, produkowanych z kawy pochodzącej ze zrównoważonych upraw. Dzięki temu konsumenci mogą delektować się doskonałym napojem, który jednocześnie jest certyfikowany przez partnera projektu i cenioną międzynarodową organizację pozarządową, Rainforest Alliance.

Dziś Lavazza oferuje konsumentom międzynarodową gamę produktów ¡Tierra! stworzonych zarówno dla sektora domowego, jak i terenowego, pochodzących z gospodarstw domowych i upraw w kilku społecznościach w Kolumbii, Hondurasie, Peru, Brazylii, Tanzanii, Indiach, Etiopii, Meksyku i Nikaragui.

Sprawdź kawy ¡Tierra! dostępne w ofercie Lavazza Firma > KLIKNIJ TUTAJ

Wpis powstał na podstawie bazy wiedzy Lavazza.