fbpx

Type and press Enter.

Poznaj podstawowe smaki kawy

Słodki, gorzki, słony, kwaśny, umami… Jak te podstawowe smaki mają się do kawy? Wydawało Ci się zawsze, że kawa jest po prostu gorzka? Zaskoczymy Cię! Dowiedz się, co i w jaki sposób wpływa na smak kawy!

Percepcja smakowa polega na sensorycznej ocenie organicznych i nieorganicznych związków kawy (rozpuszczalnych w wodzie), które są ekstrahowane z kawy mielonej w fazie zaparzania. 3000 kubków smakowych znajdujących się na języku, połączonych nerwami z mózgiem, pozwala docenić podstawowe smaki: słodki, gorzki, słony, kwaśny, umami.

Charakterystyka smaków:

  • Słodki: węglowodany i białka; charakteryzuje się roztworami cukrów, alkoholi, glikoli i niektórych kwasów.
  • Słony: tlenki mineralne; charakteryzuje się roztworami chloru, bromu, jodu, azotu i siarki.
  • Kwaśny: nielotne kwasy; charakteryzuje się roztworami kwasu winowego, cytrynowego i jabłkowego.
  • Gorzki: alkaloidy i kwasy nielotne; charakteryzuje się chininą, kofeiną i innymi roztworami alkaloidów.
  • Umami: zazwyczaj wytwarzany przez glutaminiany, które są obecne w bulionach mięsnych i produktach fermentowanych.

Podstawowe smaki kawy

Kwaśny: powstaje głównie z kwasów organicznych kawy, zanika wraz z przedłużaniem palenia (palenie ciemne). Kwasy obecne w kawie, po połączeniu z cukrami, zwiększają ogólną słodycz napoju. Kwasowość bardzo często występuje w mytej Arabice, uprawianej powyżej 1500 m n.p.m. Kwasowość może dodawać kawie własnych nut, na przykład:

  • Kwas jabłkowy: kwas ten występuje również w zielonych jabłkach, zatem kawa z jego domieszką posiada soczystą i gładką ostrość zielonych jabłek.
  • Kwas cytrynowy: dodaje aromatu cytryn, pomarańczy i nektarynek.
  • Kwas winowy: dodaje nuty winogronowej, chociaż występuje głównie w bananach.
  • Kwas octowy: jest cierpki i mniej przyjemny.

Gorzki: to jeden z podstawowych smaków kawy, powstały z kofeiny i kwasów chlorogenowych, a także z szeregu składników powstałych z części cukrów po procesie palenia. Goryczka, obecna głównie w ziarna Robusta, jest do pewnego stopnia przyjemnym czynnikiem, wyczuwanym głównie w tylnej części języka.

Słodki: podstawowy smak charakteryzujący się roztworami cukrów (sacharozy i glukozy), alkoholi, glikoli i niektórych kwasów (aminokwasów). Odczuwany jest głównie przez brodawki grzybowate, znajdujące się na końcu języka. Smak słodki występuje głównie w Arabica.

Wszystkie smaki można wzmocnić poprzez właściwy sposób przygotowania i parzenia.