fbpx

Type and press Enter.

Jak wybrać idealną kawę na prezent? Sprawdź!

Kawa kawie nierówna. Choć wiele razy podkreślaliśmy, jak ważna w wyborze mieszanki jest jakość ziaren, są jeszcze inne aspekty, na które warto zwrócić uwagę.

Mamy nadzieję, że nasze zestawienie pomoże Ci w wyborze idealnej kawy dla bliskich osób w życiu prywatnym i zawodowym.

Kawa mielona czy ziarnista?

Jeśli wybierasz kawę jako prezent dla bliskiej osoby i wiesz, że posiada ona młynek do mielenia ziaren lub ekspres z funkcją mielenia, warto wybrać kawę ziarnistą. Ziarna mielone tuż przed zaparzeniem są bardziej aromatyczne, a smak kawy intensywniejszy. Ponadto, kawa w ziarnach dłużej zachowuje świeżość, jeśli jest przechowywana w szczelnym opakowaniu.

Jeśli nie masz pewności, co do możliwości zmielenia ziaren przez osobę obdarowywaną, lepiej będzie wybrać kawę w postaci zmielonej. Plusem takiego rozwiązania jest większa dostępność kaw mielonych w mniejszych, atrakcyjnych opakowaniach, które mogą być doskonałym uzupełnieniem paczki prezentowej.

KAWA ZIARNISTA CZY KAWA MIELONA?

Arabica czy Robusta?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od preferencji kawowych danej osoby. Poniżej podajemy sprawdzone rekomendacje, które ułatwią Ci wybór. Zastanów się jaką kawę pije najczęściej bliska Ci osoba:

  • czarna kawa o mniejszej intensywności – 100% Arabica
  • czarna kawa z wyższą zawartością kofeiny – 100% Robusta (kawa gorzka) lub Arabica i Robusta, gdzie przewagę stanowią ziarna Robusta (balans między goryczą a kwasowością)
  • kawa z mlekiem łagodna – 100% Arabica
  • kawa z mlekiem o większej intensywności – Arabica i Robusta – dodatek mleka sprawia, że kawa jest mniej intensywna. Jeśli mieszanka zawiera także ziarna Robusta smak kawy będzie bardziej wyrazisty.

KLASYCZNE ESPRESSO CZY KAWA Z DODATKIEM MLEKA?

Nuty smakowe

Jest jeszcze jedna istotna kwestia, którą warto się kierować wybierając kawę – nuty smakowe. Na profil smakowy ziaren wpływa wiele czynników, m.in.: rodzaj ziaren (Arabica łagodniejsza, lekko kwaskowata; Robusta gorzka, intensywna), metoda obróbki (ziarna jasno i średnio palone – słodsze, owocowe nuty; ziarna ciemno palone – nuty czekolady, orzechów), warunki i miejsce uprawy krzewów kawowych (ziarna z Afryki dają efekt wyższej kwasowości i zawierają nuty cytrusowe oraz kwiatowe; ziarna z Ameryki Południowej są słodsze i delikatniejsze; ziarna z Azji mają niższy poziom kwasowości i zawierają nuty przypraw). Specjaliści z Speciality Coffee Association of America na tzw. Kole Smakowym wyróżnili 18 odcieni aromatycznych kawy!

Aby móc wyczuć te subtelne różnice w profilu smakowym kawy, trzeba wprawy i doświadczenia. Warto o tym pamiętać: kawa z nutą czekolady nie będzie wyraźnie słodka, a ta z nutą owoców cytrusowych bardzo kwaśna. Dlatego warto eksperymentować i otworzyć się na testowanie różnych mieszanek.

Poniżej znajdziesz kilka przykładów kaw ziarnistych Lavazza podzielonych pod względem zawartości nut smakowych.

1. Nuty kwiatów i owoców:

  • Lavazza Espresso Italiano Classico – kawa ziarnista, 1 kg – więcej TUTAJ
  • Lavazza Qualita Oro Mountain Grown – kawa ziarnista, 250 g – więcej TUTAJ

2. Nuty czekoladowe:

  • Lavazza Crema e Aroma – kawa ziarnista, 1 kg – więcej TUTAJ
  • Lavazza Qualita Rossa – kawa ziarnista, 250 g – więcej TUTAJ

3. Nuty drewna:

  • Lavazza ¡Tierra! for PLANET BIO ORGANIC Intenso – kawa ziarnista, 1 kg – więcej TUTAJ
  • Lavazza Pronto Crema Grande Aroma – kawa ziarnista, 250 g – więcej TUTAJ

Więcej kaw ziarnistych Lavazza > TUTAJ

Specjaliści z Speciality Coffee Association of America na Kole Smakowym wyróżnili 18 odcieni aromatycznych kawy

Kawa to zawsze trafiony prezent!

Większość z nas nie wyobraża sobie dnia bez filiżanki kawy! Podarowanie mieszanki najwyższej jakości to praktyczny prezent, który zarazem dostarczy osobie obdarowanej wiele przyjemnych chwil w codziennym życiu. Zachęcamy Cię do wyboru kaw Lavazza! Jest to marka, która od ponad 120 lat łączy wielopokoleniowe tradycje związane z uprawą oraz obróbką ziaren, a jednocześnie wciąż inwestuje w nowoczesne rozwiązania.

Jeśli przygotowujesz prezenty dla swoich współpracowników oraz partnerów biznesowych, skontaktuj się z nami i sprawdź specjalną ofertę dla firmKONTAKT