fbpx

Type and press Enter.

Przerwa na kawę ma sens. Popraw koncentrację, relacje i wydajność!

O tym, że kawa w pracy to podstawa pisaliśmy już wiele razy. Większość z nas nie wyobraża sobie rozpoczęcia codziennych obowiązków bez filiżanki ulubionego espresso czy kawy z mlekiem.

Okazuje się, że przerwa na kawę ma o wiele większe znaczenie dla wydajności, poprawy relacji i koncentracji niż nam się wydaje. Mamy nadzieje, że po przeczytaniu tego wpisu, docenisz wartość przerw kawowych i wykorzystasz je do poprawy swojego komfortu w miejscu pracy.

Dlaczego kawa działa pobudzająco?

Ziarna kawy zawierają kofeinę. Jest to środek pobudzający ośrodkowy układ nerwowy. Przyjęcie kofeiny powoduje zwiększenie czujności i aktywności mózgu. Co ciekawe, już sam aromat kawy działa pobudzająco.

Rekomendowana dawka kofeiny dla zdrowej osoby odpowiada ok. 4 filiżankom kawy dziennie. Jednak warto być na siebie uważnym i samodzielnie ocenić ten poziom. Niektóre osoby mogą sobie pozwolić tylko na jedną kawę dziennie, inne wypijają ponad 4 filiżanki bez żadnych nieprzyjemnych dolegliwości.

Coraz słabsza koncentracja…

Czy wiesz, że problemy z koncentracją dotykają coraz więcej osób? Winę za to ponoszą m.in. liczne „rozpraszacze”, które towarzyszą nam nieustannie zarówno w pracy, jak i poza nią. Smartfony, komputery wciąż kradną naszą uwagę, wysyłając liczne powiadomienia. Jeśli masz do wykonania trudne zadanie, sygnały z różnych urządzeń mogą skutecznie uniemożliwić Ci wykonanie go w zaplanowanym czasie.

Podobnie jest w przypadku pracy nad nużącymi zadaniami. Monotonia obniża poziom skupienia, a wraz z nim wydajność.

Jak poprawić koncentrację w pracy?

W zależności od źródła problemu, warto np. wyłączyć przeszkadzające powiadomienia we wszystkich urządzeniach w pobliżu swojego miejsca pracy i zaplanować częstsze, lecz krótsze przerwy.

Jeśli podzielisz swoją pracę na krótsze bloki, szybko dostrzeżesz poprawę efektywności. Wiele osób bardzo chętnie korzysta z tzw. metody Pomodoro. Polega ona na pracy w maksymalnym skupieniu przez ok. 25 minut, a następnie pozwoleniu sobie na krótką przerwę.

Z pewnością część z takich przerw możesz wykorzystać na przygotowanie aromatycznej, pobudzającej kawy, która dodatkowo pobudzi Cię do działania.

Co jeszcze daje przerwa na kawę?

Inną ważną zaletą kawowych przerw w pracy są rozmowy z innymi pracownikami. To świetny sposób nie tylko na integrację w zespole czy wymianę informacji, ale też skuteczna metoda rozładowania stresu. Rozmowy przy kawie poprawiają nastrój i wprowadzają przyjacielską atmosferę.

Kruszenie ziaren kawy w trakcie mielenia umożliwia uwolnienie dwutlenku węgla (CO2), uwalniając do środowiska lotne substancje organiczne obecne w komórkach ziaren.

Zacznij od dziś!

Czy wiesz, że możesz zapewnić sobie i pracownikom najlepszej jakości kawę bez dużych inwestycji finansowych? Zachęcamy Cię do wypróbowania systemu Lavazza Firma, które powstało z myślą o miejscach pracy.

Lavazza Firma to nowoczesne, łatwe w obsłudze ekspresy i doskonała włoska kawa.

Na początek możesz skorzystać z 30-dniowego okresu próbnego i bezpłatnie korzystać z ekspresu i kaw. Po tym czasie zdecydujesz czy to rozwiązanie spełnia Twoje oczekiwania oraz wybrać pakiet dostosowany do potrzeb Twojej firmy.

Więcej o bezpłatnym okresie próbnym TUTAJ

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące wyboru rozwiązania kawowego dla Twojej firmy, skontaktuj się z nami: KLIKNIJ TUTAJ